2 sposoby na list motywacyjny. Jak nie spamować rekrutera?

14/04/2016Kariera, praca, rozwój Komentarze (0) Wrzuć na FB

Szukanie pracy jest najtrudniejszą pracą, ale naj najtrudniejszą pracą na świecie jest już samo pisanie listu motywacyjnego. Każdy wie, że list motywacyjny powinien być napisany pod konkretną ofertę pracy i skierowany do konkretnego pracodawcy, o czym przypominamy w Pogotowiu Rekrutacyjnym.

Jak się czujesz, kiedy otrzymujesz wiadomość na Facebooku od znajomego z prośbą o zrobienie czegoś, kiedy masz wrażenie, że ten twój znajomy wysłał tę samą wiadomość do wszystkich swoich znajomych? Tak też czuje się pracodawca czy rekruter, niczym nie wyróżniony odbiorca wielokrotnie skopiowanego listu motywacyjnego. Nie spamuj rekrutera!

Sposób nr 1

Policz, ile w ofercie pracy jest oczekiwań pracodawcy względem kandydata. Do każdego oczekiwania utwórz osobny akapit składający się z 3 zdań:

1. Opisz posiadaną umiejętność/cechę/właściwość określoną w oczekiwaniu.
2. Udowodnij posiadanie tej umiejętności/cechy/właściwości – w taki sposób, aby nie powtarzać informacji zamieszczonych w CV/E-CV.
3. Określ, jaką z tego korzyść będzie miał pracodawca.

Sposób nr 2

Zastosuj metodę STAR. Jest to akronim od pierwszych liter liter:

  • S jak Situation (Sytuacja)
  • T jak Task (Zadanie)
  • A jak Action (Akcja)
  • R jak Result (Rozwiązanie)

Odnosząc się do kompetencji, cech oczekiwanych przez pracodawcę zawartych w ofercie pracy możesz opisać je następująco:

  • Napisz, jaką cechę masz, jakim zasobem dysponujesz.
  • Opowiedz skąd wiesz, że ją masz, w jakiej sytuacji się objawiła (Situation).
  • Wyjaśnij, jakie zadanie/cel miałeś(aś) do zrealizowania w tej sytuacji (Task).
  • Określ działania, jakie podąłeś(podjęłaś) (Action)
  • I na końcu opisz, jaki był rezultat/efekt twoich działań, jaka była reakcja otoczenia (Result/Reaction).

Taki opis będzie dawał pracodawcy pełniejszy obraz twojej osoby. Cechy i kompetencje, którymi się chwalisz nie będą już tylko słowami bez pokrycia. Gdy ukażesz je w pełniejszym kontekście staną się bardziej wiarygodne.

Z tego też powodu powyższa metoda świetnie nadaje się na opowiadanie o sobie podczas rozmowy rekrutacyjnej. Stosowałem ją osobiście i szczerze polecam 🙂

Rada na koniec

Pamiętaj, że pracodawcy nie zależy w pierwszej kolejności na twoim rozwoju, lecz szuka korzyści dla siebie, prowadzonego przez siebie biznesu. Aby zostać zatrudnionym trzeba go przekonać, że te kilka tysięcy wydawanych miesięcznie na ciebie, zwróci mu się z zyskiem.

Jeśli nie potrafisz napisać listu motywacyjnego, to dlatego, że nie znasz siebie wystarczająco dobrze. Nie jesteś świadomy albo nie potrafisz precyzyjnie określić swoich mocnych i słabych stron.

Nie ma tutaj jeszcze żadnych komentarzy. Możesz być pierwszy :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *