Bezpieczeństwo czy zyskowność? Wybierz sam!

27/09/2012strefa PLN Komentarze (0) Wrzuć na FB

Jest wiele możliwości inwestowania pieniędzy. Lokaty bankowe, nieruchomości, giełda papierów wartościowych, własny biznes, rynek walutowy, cz raje podatkowe. Jednak, jak wybrać tę najbardziej intratną inwestycję? Zastanów się czy lepiej wrzucić pieniądze na lokatę bankową czy może wybrać inną możliwość – polisę funduszową?

Lokata bankowa charakteryzuje się tym, że pieniądze na niej ulokowane są objęte Bankowym Funduszem Gwarancyjnym, jeśli je wrzucimy na konto w banku, a nie parabanku, o czym pisałam wcześniej. Zatem, jeśli bank ogłosi upadłość, wtedy BFG wypłaca nam wpłacony kapitał bez odsetek. Jednak takie lokaty są zazwyczaj bardzo nisko oprocentowane do maksymalnie 6%. Klient prawie w ogóle się nie angażuje w wypracowanie zysków ze swoich pieniędzy. Po prostu wpłaca je na konto i za kilka miesięcy czy lat je odbiera z góry określonym zyskiem.

Fundusze inwestycyjne z kolei wymagają od nas dużej wiedzy i zaangażowania, bowiem to od tego w jakie instrumenty finansowe wrzucimy pieniądze zależy nasz zysk lub starta kapitału. Potrzeba dużych umiejętności, by umieć zarządzać takimi funduszami. Jeśli już wypracujemy zysk to jest on często o wiele większy niż na lokacie bankowej.

Fundusze inwestycyjne charakteryzują się tym, że inwestujemy w wiele spółek. Mogą być one „ubrane” w polisę ubezpieczeniową z funduszem kapitałowym. Wtedy takiemu inwestowaniu przysługują prawa ubezpieczenia, a więc np. odroczenie podatku Belki do końca trwania umowy polisy, wyłączenie aktywów z masy spadkowej i podatku od spadku, brak możliwości konfiskaty kapitału przez sąd, komornika, czy prokuraturę. W takiej polisie możliwe jest wykorzystanie zebranych aktywów do dodatkowej emerytury. Polisa zakłada oszczędzanie co miesiąc lub raz do roku przez kilka czy kilkanaście lat pewnej kwoty.

Decydując się na polisę funduszową twoje pieniądze będą zarządzane przez specjalistów, a ty będziesz miał wgląd przez Internet do swojej polisy. Stopa zwrotu uzależniona jest od stopnia ryzyka, które jesteś gotów ponieść. Ale zazwyczaj jest o wiele wyższa niż ta na lokacie. Czy warto? Sam zdecyduj.

Nie ma tutaj jeszcze żadnych komentarzy. Możesz być pierwszy :)

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz politykę prywatności (przeczytaj). Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *