Jak napisać list motywacyjny?

21/05/2014Kariera, praca, rozwój Komentarze (0) Wrzuć na FB

Szukanie pracy jest najtrudniejszą pracą. Siedzimy wiele godzin przy komputerze przeglądając portale z ofertami pracy, pisząc CV, a najwięcej czasu niewątpliwie zajmuje nam pisanie listu motywacyjnego. Jakąż radość mamy, kiedy pracodawca nie oczekuje tego dokumentu!

Wiemy, że list motywacyjny powinien być skrojony pod konkretną ofertę pracy, czyli określone stanowisko pracy, a zatem wymagania i oczekiwania pracodawcy. Tego uczymy w naszej akcji Pogotowia rekrutacyjnego:

Krótko mówiąc, chodzi o to, żeby pracodawca czytający twoją aplikację odczuł, że została ona napisana właśnie do niego. Pamiętaj, że masowe i bezrefleksyjne wysyłanie tej samej aplikacji do wszystkich pracodawców nie tylko zmniejsza twoją szansę na zdobycie wymarzonej pracy, ale także utrudnia pracę rekruterom.

Krótki przepis na list motywacyjny. Do każdego oczekiwania wskazanego w ofercie pracy tworzymy akapit składający się z 3 zdań:

1. Opis posiadanej umiejętności/cechy określonej w oczekiwaniu.
2. Udowodnienie posiadania danej umiejętności czy cechy.
3. Jaką z tego korzyść będzie miał pracodawca?

Pracodawcy nie zależy w pierwszej kolejności na Twoim rozwoju, lecz szuka korzyści dla siebie. Aby zostać zatrudnionym trzeba go przekonać, że te kilka tysięcy wydawanych miesięcznie na ciebie zwróci mu się z zyskiem.

Jeśli nie potrafisz napisać listu motywacyjnego, to dlatego, że nie znasz siebie wystarczająco dobrze. Nie jesteś świadomy albo nie potrafisz precyzyjnie określić swoich mocnych i słabych stron.

Nie ma tutaj jeszcze żadnych komentarzy. Możesz być pierwszy :)

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz politykę prywatności (przeczytaj). Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *