Jak zmienić zawód? Przekwalifikowanie tylko dla mocarzy?

24/10/2017Kariera, praca, rozwój Komentarze (0) Wrzuć na FB

Prawdopodobnie na naukę nigdy nie jest za późno, ale faktem jest, że im człowiek jest starszy, tym wolniej się uczy, wolniej nabywa nowych kompetencji. Z wiekiem potrzeba coraz więcej czasu, a wtedy nie każdemu starcza cierpliwości i determinacji.

Wydaje mi się, że po osiągnięciu mniej więcej dwudziestu kilku lat trudniej nauczyć się nowego zawodu. Takiego zawodu, o którym wcześniej nie miało się zielonego pojęcia. Chodzi o przyswojenie takiej wiedzy i nabycie takich umiejętności, które są jakby z innej planety. Przykładowo, teraz jestem informatykiem i marketerem, a jutro budzę się z nową myślą: chcę zostać lekarzem. Mając już przeszło 30 lat ciężko to osiągnąć, choć formalnie i teoretycznie możliwe.

Jeśli jesteś w takiej sytuacji, że potrzebujesz lub musisz się przekwalifikować, totalnie przebudować swoją karierę, to trzeba znaleźć w sobie motywację. Chodzi o motywację wewnętrzną. Jeśli coś „musisz” lub „potrzebujesz”, to często ta motywacja jest gdzieś na zewnątrz, np. sytuacja rodzinna tego wymaga, pojawiło się dziecko i trzeba więcej zarabiać, albo trzeba zaopiekować się rodzicami lub dziadkami, więc trzeba znaleźć bardziej elastyczne zajęcie itd. Życie przynosi nam wiele różnych powodów, dla których coś „musimy” lub „potrzebujemy”.

Ten artykuł nie ma mieć charakteru poradnika, ale jest próbą zastanowienia się nad tym, jakie pytania trzeba sobie postawić w takiej sytuacji. Bo przecież nie możemy dać się zwariować. Chcemy przecież żyć „normalnie”, zarabiać „normalnie”, mieszkać „normalnie”, jeść „normalnie”. Zatem tak „normalnie” podejdźmy do tej sprawy.

Na ile zdobywanie nowego zawodu zakłóci moje dotychczasowe „normalne” życie?

Czy zdobywanie nowego zawodu będzie ekologiczne? Nie chodzi o poziom dwutlenku węgla w twoim organizmie, ale o to, czy zdobywanie nowego zawodu spowoduje, że twój dzień zamieni się w pasmo nieprzewidzianych sytuacji. Ponoć każdy lubi przygody i co chwilę inne obowiązki zawodowe, aby się rozwijać i nie nudzić. Jest to potrzebne i pożyteczne, ale jednak nie na dłuższą metę. Gdybyśmy tak pracowali i tak żyli, nasze życie byłoby mega niestabilne i większość z nas skończyłaby pewnie w białym pokoju bez klamki.

Każdy z nas potrzebuje jakieś stabilności, względnej przewidywalności. Względnej, gdyż ciężko znaleźć miarę optymalnej sytuacji. Każdy z nas jest w innej kondycji. Nie każdy jest elastyczny w każdym kierunku. Przykładowo, mogę mieć klientów z różnych krajów, ale nie koniecznie chcę służbowo podróżować po świecie. To może być fascynująca przygoda, ale jaka byłaby jakość mojego życia, gdybym przebywał ciągle w podróżach. Lotnisko, samolot, walizka, kawa na wynos, kanapka w foliowym opakowaniu, obiad w galerii handlowej, nocleg w hotelu, wieczorem piwo z kolegami z pracy, z którymi poza pracą nie łączą mnie żadne wartości.

Takie życie może być fajne na jakiś czas. Taka praca może wydawać się atrakcyjna dla wielu. Na takie niestabilne, inne, dziwne życie i sytuacje jesteśmy narażeni, mniej lub bardziej, kiedy uczymy się nowego zawodu, takiego zawodu z innej planety.

W trakcie nauki nowego zawodu dowiadujesz się o rzeczach, o których wcześniej byś w ogóle nie pomyślał. Rzeczy, które były poza zasięgiem twojej wyobraźni. W związku z nauką musisz chodzi do zupełnie nowych miejsc, kupić czy wypożyczyć nowe, dziwne książki. Totalny kosmos!

Ci, co skończyli jakąś szkołę lub studia, a zakładam, że większość z was ma coś za sobą, ma takie poczucie, że nauka wpływa na osobowość, wyrabia w człowieku pewne cechy. Często reflektujemy, że osoby po takiej, a nie innej szkole, są takie, a nie inne. Że osoby po tym kierunku studiów są takie właśnie, a nie takiej, jak tamte.

I stąd rodzi się kolejne pytanie.

Czy jesteś gotowy na zmianę myślenia?

Nowa wiedza i nowe umiejętności wpłyną na to, że będziesz inaczej patrzał na świat i inaczej myślałem o otaczającej cię rzeczywistości. Szczerze pisząc, osobiście nie jestem na to gotowy. Może dlatego, że jestem już na to „za stary”? Wiek metrykalny nie ma tu znaczenia na szczęście drogie panie.

W wieku dwudziestu kilku lat trudniej dostać się do szkoły aktorskiej. Pedagodzy zdają sobie sprawę, że w tym wieku człowiek ma już w głowie poukładane. Ciężko będzie zburzyć jego porządek, zrobić rewolucję, by na niej postawić coś nowego.

Człowiek z natury jest oporny na zmianę. Kiedyś właściciel eBay-a zmienił całkowicie szatę graficzną strony, co wywołało protesty użytkowników. W wyniku tak gwałtownej reakcji userów wycofano zmiany i zmieniono strategię. Wszystkie docelowe zmiany wdrażano stopniowo, co nie zostało zauważone z biegiem lat albo nie wywoływało wielkich protestów.

I stąd rodzi się następne pytanie.

Ile masz czasu na naukę zawodu?

Albo ile sobie dajesz czasu na naukę nowego zawodu. Będąc osobą pełnoletnią nie podlegasz obowiązkowi szkolnemu i nikt za rękę nie zaprowadzi cię przymusowo do jakieś szkoły.

Funkcją życia jest czas. Czas wyznacza ramy naszym działaniom. Od czasu zależy jeśli nie wiele, to na pewno dużo.

Mając dużo czasu na naukę zawodu z innej planety sprawisz, że swoje życie będziesz wiódł w miarę spokojnie, jak dotychczas. Nie odczujesz przewrotu Kopernikańskiego. Zmiana nie będzie bolesna. Proces nauki nowego zawodu będziesz postrzegał jako przygodę, poszerzanie horyzontów. Będziesz myślał o tym wszystkim pozytywnie. Nie będziesz przeżywać wielkich stresów.

Czy krótki czas, jakim dysponujesz spowoduje odwrócenie tego wszystkiego? Rewolucja, chaos, nerwy, stres, nieprzespane noce, duże ilości kawy, brak uśmiechu, gonitwa? Każdy z nas ma inną kondycję i podatność na skrajne sytuacje. Tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono.

Tutaj trzeba powrócić do pierwszego pytania. Czy zdobywanie nowego zawodu mocno zakłóci moje „normalne” życie? Znając siebie, warunki w jakich mi przyjdzie uczyć się nowego zawodu, znając czas na naukę, jakim dysponuję, mogę przewidzieć (dokładnie lub z jakimś prawdopodobieństwem), jak to wszystko się skończy.

Nie ma tutaj jeszcze żadnych komentarzy. Możesz być pierwszy :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *