Kreatywność w zaciszu swojego domu. Ćwicz ją, kiedy chcesz!

16/06/2016Kariera, praca, rozwój Komentarze (0) Wrzuć na FB

Kreatywność często wiąże się z zabawą, z wykonywaniem różnych dziwnych rzeczy podczas warsztatów. To dobrze! Przez zabawę uczymy się najlepiej, najszybciej i najciekawiej. Bawimy się, by później zrobić coś na poważnie w pracy, szkole czy na uczelni, kiedy mamy przed sobą jakieś wyzwanie – zadanie do wykonania.

Kreatywność a innowacyjność

Kiedyś uznawałem to za synonimy na oznaczenie tej samej cechy, właściwości ludzkiego ducha i umysłu. Jednak mądrzy ludzi słusznie zauważają, że:

  • innowacyjność jest wtedy, kiedy wymyślisz coś nowego, nie znanego wcześniej innym, taki poznański majstersztyk (np. Edison i żarówka),
  • kreatywność, to pomysłowe i niestandardowe wykorzystanie czegoś, co już istnieje, a ty zaczynasz z tego korzystać w nowy, inny czy lepszy sposób (np. żarówka w lodówce, wcześniej były lodówki bez wewnętrznego źródła światła).

Wartościowość i autentyczność

Intuicja podpowiada mi, że z byciem kreatywnym i innowacyjnym wiąże się postawa autora będącego sprawcą danej zmiany. Dobry sprawca zmiany jest autentyczny. Mówiąc po polsku ma równo poukładane w głowie, jest świadomy swoich wartości, które wyraża na zewnątrz w procesie komunikacji (definicja własna).

Wartościowy – ukłon w kierunku ekspertów personal brandingu (marki osobistej). Moja marka osobista to „JA”. Jest to definicja rekurencyjna, która nie powie nam o konstrukcji psychologiczno-duchowej tego bytu. Mówimy zatem, jaka moja marka osobista powinna być [powinność, Kant, gwiazdy]. Tworzymy markę wartościową, bo chcemy być przecież wartościowi dla siebie i innych. Każdy człowiek sam w sobie jest wartością [humanitaryzm, antropologia chrześcijańska] – chcemy się sobą dzielić z innymi, bo jesteśmy istotami społecznymi [dumny z bycia socjologiem].

Niedaleko padał jabłko od jabłonie. Moje wartości i autentyczność idą w parze za kreatywnością i innowacyjnością [prosto do nieba czwórkami szli…].

Nie każdy ma szansę i potencjał, aby być innowacyjny, ale każdy jest / może być kreatywny

O powyższym stwierdzeniu chętnie z wami porozmawiam. Dziś nie ufamy tautologiom szukając wyjątków od reguły.

Twierdzę, że nie każdy jest kreatywny, nie każdy chce być kreatywny. Ci którzy chcą mogą się tego uczyć. Z resztą nigdy nic nie wiadomo, jak to jest. Jeśli chcesz być [bardziej] kreatywny, to ćwicz kreatywność. Nie dowiesz się, jak nie spróbujesz. Najlepiej sprawdzać teorie w praktyce.

Podczas jednej z rozmów z Martyną z naszego stowarzyszenia [Absolwenci na walizkach] padło coś takiego: kreatywność można ćwiczyć także samemu w domu. Dobre są warsztaty, ale nie trzeba się do nich ograniczać.

Kreatywne sposoby na ćwiczenie kreatywności

Poniżej 4 ćwiczenia, które wymyśliłem z głowy.

Po pierwsze

Wymyśl 10 ciekawych konkursów na integrację dowolnego zespołu. Dlaczego 10? Na pierwszy rzut oka zadanie wydaje się trudne. Chodzi o to, abyś się przekonał(a), że kiedy wymyślisz kilka, to dalej pójdzie już z górki 🙂

np.

Konkurs otwierania słoików mokrymi rękami.
Konkurs jedzenia zupy widelcem.

Po drugie

Znajdź w Internecie 10 dowolnych stron internetowych, gdzie jest mowa o podróżach zwierząt samolotem.

Po trzecie

Sprawdź co znajduje się 500 metrów na zachód od twojego domu (miejsca przebywania). Poszukaj narzędzi [nie będę podpowiadał], aby tam dotrzeć. Następnie zrób najfajniejsze zdjęcie, jakie potrafisz i opublikuj je na swoim profilu w dowolnej internetowej społeczności.

Po czwarte

Usmaż naleśnika w kształcie twojego ulubionego zwierzęcia. Nie możesz używać ani foremek, ani wycinać kształtu z usmażonego wcześniej naleśnika. Do dyspozycji masz spryt i grawitację!

P.S.: do smażenia naleśników najlepiej nadaje się smalec!

Powyższy artykuł powstał podczas smażenia naleśników. Cieszę się, że mogłem wyrazić słowami moje myśli i idee, które krążą po mojej głowie. Zapraszam cię do dyskusji.

Nie ma tutaj jeszcze żadnych komentarzy. Możesz być pierwszy :)

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz politykę prywatności (przeczytaj). Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *