Personal branding – co to jest marka osobista?

02/07/2016Kariera, praca, rozwój Komentarze (2) Wrzuć na FB

Marka jest komunikatem zawierającym obietnicę określonej wartości tym, którzy posiądą jej nośnik. Starałem się, aby ułożona teraz przeze mnie definicja marki była możliwie jak najszersza, by móc odnieść ją zarówno do marki samochodu, marki batonika, jak i marki osobistej.

Ostatni typ marki interesuje mnie najbardziej. Nośnikiem marki osobistej jestem JA. Marka jest we mnie, Ja jestem marką. Tego typu zwroty najczęściej występują w tytułach szkoleń dotyczących personal brandingu. I bardzo dobrze, bo to najprawdziwsza prawda! 🙂

Jeśli chcesz poznać dokładną definicję marki osobistej, musisz zdefiniować siebie, swoje JA.

Jaki JA jestem?

W budowaniu marki osobistej, a może budowaniu tożsamości swojej marki, ważna jest świadomość swoich mocnych stron, atutów, wartości, talentów, zainteresowań, wszystkiego co świadczy o twojej sile i potencjale – w naszej sytuacji – na rynku pracy. O marce osobistej możemy oczywiście mówić w ogóle, w oderwaniu od rynku pracy i kariery.

Marka to komunikat, więc?

Więc bierzemy pod uwagę wyobrażenia (w tym opinie) innych o mnie. Możemy zapytać kogoś wprost, ale może to być trudne, gdyż twój respondent może nie potrafić ubrać w słowa, jak cię widzi. Może nie podjął się jeszcze refleksji w tym temacie.

Czy powyższe się uda czy też nie, jest coś takiego jak, jaźń odzwierciedlona.

Uwielbiam to pojęcie 🙂 Definicja jest prosta: to zespół moich wyobrażeń o innych: jak mi się wydaje, co inni myślą o mnie. Na pewno nie raz się nad tym zastanawiałeś(aś).

Po co ten artykuł?

Interesuję się budowaniem marki osobistej, a konkretnie personal brandingiem online, czyli budowaniem swojej marki w Internecie. Ma to związek z platformą Nojobnofun.pl oraz Nojobnofun.com, gdzie oferujemy narzędzie E-CV do budowania swojej marki osobistej.

Koniec

Na dziś to koniec rozważań 🙂 Teraz pracuję nad tekstem: Po co budować swoją markę osobistą na rynku pracy?

Mam już kilka ciekawych odpowiedzi, nie mniej napisz do mnie, jak chcesz się podzielić swoimi pomysłami.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz politykę prywatności (przeczytaj). Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze

  • Iza pisze:

    A ja polecam artykuł na http://www.eduforum.pl/jak-budowac-marke-osobista/ – wiele ciekawych porad ot. budowania marki osobistej, trochę więcej niż tutaj. Szkoda, bo warto by było podejść praktycznie do tematu.