Picasa – prosty program do edycji i przechowywania zdjęć

Picasa jest bezpłatnym narzędziem, które dostarczyła nam firma Google. Służy do prostej obróbki zdjęć oraz do zarządzania nimi.

Programik można ściągnąć ze strony http://picasa.google.pl/

Gdy już ściągniemy go na swój komputer i uruchomimy, program wyszuka obrazy z dysku i zapisze jej w swojej bibliotece.

Jak widać po lewej stronie mamy dostęp do wszystkich folderów, w których znajdują się jakieś obrazy. Najwięcej miejsca na ekranie zajmują miniaturki zdjęć. Po dwukrotnym kliknięciu na dane zdjęcie, otwiera się ono i mamy do dyspozycji kilkanaście narzędzi pozwalających nam poprawić jakość zdjęcia bądź je urozmaicić według naszego uznania.

Bardzo dużym plusem programu jest to, że dzięki niemu możemy łatwo synchronizować swoje zdjęcia z internetem. Służy do tego Picasa Web Albums. Polecam to narzędzie. Dzięki niemu w szybki i łatwy sposób udostępniam zdjęcia znajomym po różnych spotkaniach towarzyskich lub wspólnych wypadach. Gdy zdjęć jest bardzo dużo wysyłanie ich kilku osobom po kolei jest dość praco- i czasochłonne. Pisaca Web Albums umożliwia nam wrzucenie fotek na serwer i wygenerowanie adresu www, pod którym pliki będą dostępne.  Jest to także świetne zabezpieczenie przed utratą obrazów.

Na serwer można zalogować się / zarejestrować na stronie    www.picasaweb.google.com

Wystarczy posiadać lub założyć konto w Google.

Zdjęcia najwygodniej przesyłać na serwer z programu Picasa. Zaznaczamy wtedy jedno, kilka zdjęć, bądź cały folder, naciskamy prawym klawiszem myszki i wybieramy opcję „Prześlij do usługi Picasa Web Albums…”

Następnie pojawi nam się okno ustawień przesyłania. Możemy tam nadać nazwę albumowi, który utworzy się na serwerze, zmienić rozdzielczość przesyłanych zdjęć, a także ustalić widoczność tego albumu w internecie. Widzimy także, że ilość darmowego całkowitego dostępnego miejsca na serwerze na nasze fotki wynosi 1GB oraz ile miejsca już zużyliśmy.

Po zatwierdzeniu przesyłania przyciskiem „Prześlij” możemy monitorować upload naszych plików poprzez manager przesyłania, który automatycznie się nam pojawi na ekranie.

Po zakończeniu przesyłania to samo okienko udostępnia nam opcję „Wyświetl w trybie online” aby przejść do naszych zdjęć zapisanych na serwerze.

Wyświetli nam się strona, na której dostępne będą nasze wszystkie przesłane zdjęcia.

Po przejściu do albumu, po prawej stronie możemy wygenerować link by udostępnić dany album znajomym.

W ten oto łatwy sposób możemy podzielić się naszymi fotkami ze znajomymi i nie tylko! Polecam!

Nie ma tutaj jeszcze żadnych komentarzy. Możesz być pierwszy :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *