Płaca minimalna w Polsce

21/11/2011strefa PLN Komentarze (0) Wrzuć na FB

Od nowego roku minimalne wynagrodzenie netto będzie wynosiło 1111,86 zł (brutto 1500). Z pewnością nie jest to duża kwota, tym bardziej przy obserwowanym w ostatnim czasie wzroście cen żywności, na którą ludzie najbiedniejsi wydają znaczną cześć swojego dochodu.

Jednak, czy częsty i znaczny wzrost płacy minimalnej musi być korzystny dla osób, które otrzymują właśnie to wynagrodzenie? Otóż niekoniecznie.  Wyobraźmy sobie niedużą firmę, która na pensję dla pracowników najniższego szczebla przeznacza 12 000 zł i każdemu z nich płaci pensję minimalną. Gdy płaca ta wynosi 1500 zł w firmie zatrudnionych będzie 8 pracowników ( 8×1500 zł = 12 000 zł),  następnie załóżmy, że rząd wprowadza nową płacę minimalną na poziomie 2000zł, w tej sytuacji opisywana firma zatrudni już tylko 6 pracowników ( 6x2000zł = 12000zł).

Przykład ukazuję że wyższa płaca minimalna może skutkować większym bezrobociem, co oznacza, że sytuacja ogółu pracowników się pogarsza (co ciekawe przykład ten może ukazać, że związki zawodowe postulujące za zwiększeniem płacy, postulują za zwiększaniem bezrobocia więc… działają na niekorzyść pracowników).  Wzrost bezrobocia prowadzi do większych wydatków państwa na zasiłki dla bezrobotnych, oraz wzrost „szarej strefy”. Ponadto, kiedy firma jest zmuszona zwiększyć pensję pracowników najniższego szczebla, pracownicy wyższych szczebli zaczną się domagać podwyżek.  Firmy ponoszą w tej sytuacji starty, które rekompensują sobie zwyżką cen swoich produktów, co prowadzi do wzrostu inflacji w gospodarce.

Płaca minimalna ma również zalety, jej celem jest ochrona pracowników, przed cięciem kosztów w firmie polegających na cięciu płac najbiedniejszym. Przykład  z drugiego akapitu bardzo upraszcza rzeczywistość, ukazuję jednak fakt, że częsty i znaczny wzrost płacy minimalnej nie jest najlepszym rozwiązaniem na poprawienie sytuacji ekonomicznej ludzi biednych.

Nie ma tutaj jeszcze żadnych komentarzy. Możesz być pierwszy :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *