Pracodawca grasuje w Internecie – dbaj o swoją prywatność w sieci

26/03/2011Profesjonalny szlif Komentarze (0) Wrzuć na FB

Nie od dziś wiadomo, że pracodawcy szukają wszelkich sposobów na sprawdzenie kompetencji kandydatów. Sama rozmowa kwalifikacyjna nie wystarczy. Od czasu, kiedy Internet stał się ogólnodostępny i na portalach społecznościowych przybywa coraz więcej nowych użytkowników, korporacje również rozwinęły metody rekrutowania i sprawdzania nowych pracowników.
Pracodawcy mają możliwość sprawdzenia informacji o Tobie zamieszczonych w Internecie. Co więcej, informacje te może mieć każdy, komu zezwoliłeś na dostęp do nich!

Jak można sprawdzić Twoją historię w Internecie? Nic prostszego! Wpisz w wyszukiwarce swoje imię i nazwisko! Jeśli jesteś zarejestrowany na portalach społecznościowych i umieszczasz tam swoje zdjęcia, to bardzo prawdopodobne jest, że zdjęcie to pojawi się w galerii wyszukiwarki na pierwszym miejscu. Jeśli Twoje imię i nazwisko są popularne – „Jan Nowak” – to w tym przypadku możesz mówić o szczęściu, bo trudniej Cię odnaleźć w Sieci.

O czym musisz pamiętać?

– pamiętaj o ustawieniach prywatności w serwisach społecznościowych: udostępniaj wszystkim to, co może podziałać na Twoją korzyść, a ukrywaj to, czego przyszły pracodawca widzieć nie powinien,
– uważaj, gdzie i komu udostępniasz dane: imię, nazwisko, pseudonim, e-mail, numer telefonu, adres,
– nie udostępniaj wszystkim kompromitujących Cię zdjęć,
– jeśli nie ma takiej potrzeby, to nie podawaj prawdziwych danych: np. w grach internetowych,
– jeśli publicznie wyrażasz swoje opinie na drażliwe tematy, staraj się swoją postawę uzasadniać i nie używać niecenzuralnych słów w swoich wypowiedziach – w ten sposób przysłużysz się wszystkim Internautom,
– uważaj na to, co piszesz – zastanów się, jakie wnioski można wyciągnąć z Twoich wypowiedzi.

Gdy zastosujesz się do tych rad, będziesz bezpieczny nie tylko w Internecie, ale również w realu.

Pamiętaj również, że przyszły pracodawca, to też człowiek, dlatego główną rolę w rekrutacji powinna odgrywać opinia wygłoszona na podstawie Twoich wypowiedzi, czy wyglądu na rozmowie kwalifikacyjnej.

Nie ma tutaj jeszcze żadnych komentarzy. Możesz być pierwszy :)

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz politykę prywatności (przeczytaj). Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *