Pracujący student

20/10/2011Profesjonalny szlif Komentarze (1) Wrzuć na FB

Głównym i podstawowym celem studiowania i zdobywania nowych umiejętności jest docelowo uzyskanie znakomitych kwalifikacji tak, abyśmy byli niezastąpieni i rozchwytywani na rynku pracy. Studia jednakże to czas na zabawę, korzystanie z życia i nawiązywanie nowych przyjaźni. Jak mamy to połączyć? Niewątpliwym problemem są fundusze na zaspokojenie wszystkich tych potrzeb. Rodzice nie zawsze są dość hojni, żeby sponsorować wszystkie zachcianki swoich dzieci, a jak wiadomo, kto jak kto, ale student ma bujną wyobraźnię.

Znalezienie dobrej pracy z elastycznymi godzinami pracy i satysfakcjonującą nas stawką to często nie lada wyzwanie. Z ankiety aktywności zawodowej przeprowadzonej przez serwis infoPraca.pl wynika, że 52% polskich studentów rozpoczyna pracę już na pierwszym roku, lub jeszcze przed rozpoczęciem studiów. Wniosek jest prosty, nie jest to aż tak trudne jak się z początku wydaje. Respondenci biorący udział w ankiecie stwierdzili, że najważniejszymi powodami poszukiwania pracy jest możliwość wzbogacenia swojego CV, zdobycia nowych doświadczeń i zarobienia na własne utrzymanie (czesne, mieszkanie, swoje wydatki).

„Studenci należą do najaktywniejszych osób na dzisiejszym rynku pracy. Nawet gdy mają stałe zatrudnienie, aktywnie poszukują ciekawszej pracy, która przełoży się na zdobycie nowych doświadczeń i w przyszłości pozwoli na znalezienie dobrze płatnej posady. Wczesne podjęcie pracy sprzyja także możliwości określenia i doprecyzowania swoich oczekiwań i wyobrażeń odnośnie przyszłej kariery” – mówi Beata Szilf-Nitka, Dyrektor Generalny internetowej giełdy pracy infoPraca.pl. Dzięki wczesnemu wejściu na rynek pracy studenci mają okazję do szybkiego dostosowania się i wdrożenia w rzeczywiste warunki panujące na nim. To stanowczo pomaga w późniejszych poszukiwaniach pracy, już po zakończeniu studiów. Studenci bardzo szybko orientują się, że nie wystarczy im sam dyplom oraz zaświadczenia o odbytych kursach i szkoleniach. W dzisiejszych czasach niezbędne dla zdobycia dobrej, odpowiadającej nam posady, jest doświadczenie zawodowe.

Przy wszystkich swoich potrzebach, jak wynika z ankiety, młodzi ludzie nie mają wysokich wymagań. Wśród deklarowanego wynagrodzenia netto, jakiego oczekują, aż 70% respondentów wskazało, że chcieliby zarabiać do 2 tysięcy PLN. 17% ankietowanych oczekuje zarobków w przedziale 2-3 tysięcy złotych netto, natomiast 5% chciałoby zarabiać powyżej 3 tysięcy. Dla ponad połowy respondentów, ważne jest, żeby praca była zgodna z kierunkiem wybranych studiów. Dla 20% nie ma to znaczenia. Dla tej grupy celem nadrzędnym jest wysokość zarobków.

Mobilni, młodzi ludzie z umiejętnością elastycznego reagowania są świetnymi pracownikami. Prawie 80% osób studiujących i świeżo upieczonych absolwentów jest gotowych przeprowadzić się do innego miasta, znaczna część deklaruje nawet wyjazd za granicę, aby zdobyć satysfakcjonującą posadę – tak wynika z badania przeprowadzonego wśród studentów i absolwentów przez firmę doradczą Deloitte i Katedrę Rozwoju Kapitału Ludzkiego SGH.

Pracę podejmuje 69% studentów zaocznych, 41% uczących się na studiach wieczorowych, a jedynie 6% studentów dziennych. I ci ostatni mają najwięcej problemów ze znalezieniem pracy. Choć łączenie pracy zawodowej ze studiami na pewno nie należy do najłatwiejszych to niewątpliwie wielu studentom się to udaje.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze

  • marta pisze:

    Jestem pod wrażeniem ile osób jest gotowym zmienić miejsce zamieszkania dla pracy. Niby to nic takiego, ale 80% na naprawdę sporo.