Ramki i kolaże w programie Picasa – łącz zabawę z pożytecznym

W poniższym tutorialu przedstawię możliwości programu Picasa w dodawaniu ramek do zdjęć i tworzeniu kolaży. Przy odrobinie kreatywności możesz stworzyć coś prostego, a zarazem fajnego.

1. Obramowanie zdjęcia

* wybieramy zdjęcie do obramowania, zaznaczamy je jednokrotnym kliknięciem i klikamy na ikonkę „Kolaż” znajdującą się w panelu pod zdjęciem:

* Po lewej stronie zdjęcia widzimy opcje tworzenia kolażu:

– odstępy w siatce – suwakiem ustawiamy szerokość naszej ramki,
– opcje tła – ustawiamy kolor ramki (opcja jednolity kolor), bądź użyj obrazu by nasza ramka była przezroczysta,
– dodaj cienie – jak nazwa wskazuje dodaje cień do obramowania (lekko przyciemni nasze obramowanie).

Oczywiście możemy pobawić się opcjami w dowolny sposób, aż uzyskamy odpowiadający nam rezultat, po czym wystarczy kliknąć na panelu po lewej stronie „Utwórz kolaż”  i nasze zdjęcie z obramowaniem jest gotowe 🙂

2. Kolaż

* tym razem wybieramy kilka zdjęć, poprzez tradycyjne klikanie na nie z wciśniętym klawiszem Ctrl

* klikamy na ikonkę „Kolaż” znajdującą się w panelu pod zdjęciami:

* pojawiają się nam 4 zdjęcia obok siebie. Położenie ich to „siatka : zdjęcia rozmieszczone w różnych wierszach i kolumnach”.

– Teraz według własnego uznania, możemy zmienić kolejność wyświetlanych zdjęć, poprzez przeciągnięcie je myszką w inne położenie lub kliknięcie opcji „losowa kolejność” znajdującej się na panelu pod zdjęciem
– Ustawiamy odstępy w siatce – czyli czy nasze zdjęcia mają mieć obramowania i suwakiem regulujemy szerokość tych obramowań.
– Opcje tła – jednolity kolor obramowań, bądź jedno ze zdjęć w tle jako obramowanie.

Widzimy, że niestety nasz kolaż nie wygląda najlepiej. Mianowicie głowa psa jest ucięta. Oczywiście nie chcemy by piesek miał uciętą głowę, więc zajmujemy się ustawieniami „Format strony”. Możemy wybrać kilka różnych formatów. W zależności od rozmiarów naszych zdjęć, za każdym razem inny format może się nadawać do naszego kolażu. W tym przypadku format „Kwadrat: okładka dysku CD” sprawił, że nasz kolaż nie obcina ważnych części zdjęć:

Oczywiście jeżeli taki prosty kolaż nas nie satysfakcjonuje, możemy stworzyć inny rodzaj mozaiki:

*stos zdjęć

* mozaika (automatyczne dopasowanie zdjęć do strony)

* mozaika w ramce (mozaika z dużym zdjęciem w środku)

* wielokrotna ekspozycja (nałóż zdjęcia jedno na drugie) – w tym kolażu polecam wybór 2 zdjęć, ponieważ przy większej ilości fotografii wszystko się zlewa

* stykówka (miniaturki z nagłówkiem informacyjnym)

Picasa umożliwia nam poprzez jedno kliknięcie zapisać nowo utworzony kolaż i od razu ustawić go jako tapetę pulpitu. Służy do tego opcja zaznaczona na zdjęciu powyżej „Tło pulpitu”.

Tworzenie kolaży w programie Picasa może być naprawdę dobrą zabawą. Sama wielokrotnie korzystałam z tego narzędzia. Zachęcam do zabawy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze

Twój komentarz wkrótce zostanie opublikowany
  • Wiktoria pisze:

    ; D