Rozmowa kwalifikacyjna, i co jeszcze? Sprawdź!

19/09/2011Profesjonalny szlif Komentarze (0) Wrzuć na FB

Każdy poszukujący pracy wie, że podstawą są dobrze sporządzone dokumenty aplikacyjne i rozmowa kwalifikacyjna. Jednak coraz częściej pracodawcy „prześwietlają” zasoby Internetu, by poznać nasze tajemnice. Czy jest się czego obawiać?

Wzrost popularności różnego typu portali społecznościowych zdecydowanie ułatwia pracodawcom pozyskiwanie informacji o potencjalnych pracownikach. Spośród wszystkich dostępnych w Internecie miejsc spotkań, headhunterzy najczęściej wybierają portale typu Goldenline lub Profeo. Informacje tam zawarte są nie tylko uzupełnieniem tradycyjnych metod aplikacyjnych, ale pracodawca może także śledzić nasze zainteresowania i wpisy w grupach do których należymy.

Coraz częściej jednak pracodawca trafia na nasz profil na Facebook’u lub Naszej Klasie. Co wtedy, jeśli część zawartych tam informacji i zdjęć nie napawa nas dumą?

Oczywiście można ukryć wszelkie informacje, ale to może wywołać u pracodawcy wrażenie, że blokując dostęp do profilu chcemy coś ukryć. Jeśli boimy się, że rekruter obejrzy zdjęcia z ostatniego sylwestra, gdzie nie byliśmy w najlepszej kondycji, najlepiej takie zdjęcia usunąć lub zablokować dostęp do nich.

Warto jednak sprawić by pracodawca mógł zdobyć pewne informacje na nasz temat. Jeśli w profilu posiadamy dane (zdjęcia, pliki itp.) związane z naszym hobby to stanowi to idealne potwierdzenie informacji zawartych w CV. Poza tym dobrze, kiedy przyszły pracodawca może zobaczyć, że mamy swoje życie prywatne. Coraz częściej pracodawcy poszukują osób, które potrafią znaleźć równowagę między pracą a życiem prywatnym – pracoholizm przestał być w modzie. W końcu kto chce pracować, z człowiekiem z którym nie można porozmawiać o czymkolwiek innym, jak tylko o pracy?

Podsumowując, nie należy się zbytnio stresować swoim „wirtualnym życiem” – dobrze jest uważać, by nie przesadzić – czyli jak zawsze sprawdza się zasada „co za dużo, to nie zdrowo”.

W końcu, „szef też człowiek” i często szuka pracowników z którymi, oprócz wysokich kwalifikacji, będzie mógł się porozumieć w pracy i poza nią.

Nie ma tutaj jeszcze żadnych komentarzy. Możesz być pierwszy :)

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz politykę prywatności (przeczytaj). Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *