Stuknij się z kimś telefonem, a zrobisz przelew!

18/09/2012strefa PLN Komentarze (1) Wrzuć na FB

Niemożliwe wydaje się możliwe, a to wszystko dzięki nowoczesnym aplikacjom mobilnym, które oferują dziś banki. Wszystko to za sprawą zwiększającej się liczby osób, które korzystają ze smartfonów czy iPadów. Banki więc, aby przyciągnąć do siebie klientów prześcigają się w tworzeniu aplikacji służących do dokonywania płatności. Takich, które zadowolą najbardziej wybrednego użytkownika, będące przy tym w obsłudze dziecinnie proste.

Firma Janmedia na tegorocznej konferencji w Warszawie Generation Mobile 2012 przedstawiła ranking polskich banków i aplikacji, które oferują. Zbadano 39 banków, z czego tylko 10 ma przejrzystą aplikację mobilną, specjalnie dostosowaną do użytkowników. Wśród nich wyróżniono takie banki jak Alior Bank, Pekao S.A., City Handlowy, Millenium, BZ WBK, ING Bank Śląski, mBank, Multibank. Oceniana była nawigacja, struktura, treść strony, informacje zwrotne, layout, pomoc, grafika i wprowadzanie danych. Ważne jest to, jak działa dana aplikacja, czy jest wystarczająco czytelna i bezpieczna dla użytkownika.

Banki co chwilę prześcigają w udoskonalaniu swoich serwisów. W pewnym banku poprzez zderzenie dwóch telefonów, które mają dostęp do Internetu, może zostać wykonany przelew z jednego na drugi.

Użytkownicy takiej usługi nie muszą się obawiać o bezpieczeństwo. Połączenia są szyfrowane i zabezpieczone hasłem. Poza tym mogą być certyfikowane, co widać po zabezpieczonej kłódeczce w dolnym rogu ekranu. Można też używać hasła maskowanego, czyli takiego w którym system wymusza na nas podanie kilku losowo wybranych znaków hasła.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz politykę prywatności (przeczytaj). Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze

  • absolwent pisze:

    Bardzo dobrze, to w aplikacjach na telefon jest przyszłość, a nie w kartach zbliżeniowych, które są po prostu niebezpieczne.
    Przy czym technologicznie to powinno wyglądać tak, że wystarczy zbliżenie telefonu i potwierdzenie transakcji przyciskiem (jeśli ma małą wartość). To zagwarantuje, że nikt bez naszej wiedzy nie ściągnie od nas pieniędzy. Karty zbliżeniowe takiej pewności nie dają.