Stwórz własny film/pokaz slajdów w Picasa

W tym artykule chciałabym przedstawić, jak stworzyć film lub pokaz slajdów wraz z ścieżka dźwiękowa w programie Picasa.

W pierwszym kroku wybieramy zdjęcia, które chcemy umieścić w naszej prezentacji. Zaznaczamy je w programie Picasa tradycyjnie z wciśniętym klawiszem CTRL.

Następnie klikamy na ikonkę FILM znajdującą się na dolnym panelu poniżej wybranych zdjęć.

Pojawiła nam się nowa zakładka Movie Maker. Na dole widzimy wszystkie wybrane zdjęcia. Jeśli chcemy dodać lub usunąć jakieś fotki to przechodzimy do zakładki Elementy i tam porządkujemy nasze fotografie.

Zauważamy, że oprócz wybranych zdjęć na dole oprócz ich miniaturek pojawił się dodatkowy slajd, który będzie slajdem tytułowym. Tytuł został przydzielony automatycznie (taki jak nazwa folderu, z którego pobraliśmy zdjęcia). Możemy go zmienić na zakładce Slajd, gdzie możemy edytować czcionkę, szablon tekstu oraz samą treść.

W następnym kroku możemy dodać podpisy do reszty naszych zdjęć. W tym celu przechodzimy na kolejny slajd ustawiamy opcje czcionki, koloru, szablonu oraz wpisujemy odpowiedni tekst:

Tak samo postępujemy w przypadku następnych slajdów…

Po dodaniu podpisów do wszystkich slajdów przechodzimy na zakładkę Film i tam ustawiamy styl przejścia. Podoba mi się rozpraszanie przez czerń. Ustawiamy suwakami czas trwania slajdu i procent nakładania według własnego upodobania. Następnie wymiary slajdów:

Teraz możemy zdecydować czy nasze zdjęcia mają się wyświetlać z dodatkowym tłem wokół czy slajdy mają być obcięte do rozmiaru zdjęcia. Służy do tego opcja „Przycięcie zdjęcia w pełnej ramce”:

Lubie, kiedy ta opcja nie jest zaznaczona, więc ją odznaczyłam.

Teraz zajmijmy się ścieżką dźwiękową. Należy wybrać sobie jakąś piosenkę a następnie ustawić czy zdjęcia mają być dopasowywane do muzyki (wydłuża to lub skraca czas wyświetlania zdjęć w zależności od długości ścieżki dźwiękowej) lub możemy wybrać opcję, aby ścieżka dźwiękowa została ucięta po zakończeniu wyświetlania slajdów. Ja wybrałam właśnie tą drugą opcję:

Teraz czas na slajd końcowy, w którym możemy podziękować za uwagę bądź podać autorów filmiku itd.

Klikamy na ikonkę Dodawania nowego slajdu tekstowego, który znajduje się w panelu pod slajdem po lewej stronie. W kolejnym kroku standardowo wpisujemy dowolny tekst, ustawiamy opcje czcionki, kolorów i szablonu:

Jeżeli uważamy naszą pracę za skończoną to klikamy Utwórz film i czekamy, aż program Picasa połączy slajdy w jedną całość. Po scaleniu slajdów nasz film automatycznie się odtwarza. Z tego miejsca możemy poprzez jedno kliknięcie umieścić nasz pokaz na YouTube, zrobić zrzut ekranu lub wyeksportować element by mieć do niego dostęp poza programem Picasa. Wtedy nasz film zapisze się w Obrazach w folderze Picasa ( o ile nie ustawimy wcześniej innego katalogu docelowego ).

A oto przykładowy efekt tego tutorialu (kliknij  aby odtworzyć filmik) –> Otwórz film

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze

Twój komentarz wkrótce zostanie opublikowany
 • joanna pisze:

  Dziękuję bardzo, ale mam pytanie: czy jest inny format do zapisania,żeby wyświetlić na TV?

  pozdrawiam serdecznie i Szczęśliwego nowego Roku
  Joanna

 • zainteresowana pisze:

  a ja mam pytanie, czy w Picassie można skrócić filmik? mam całe nagranie z aparatu,ale połowa jest niepotrzebna i chciałabym ją usunąć . pomóżcie!

 • Roman pisze:

  Właściwie to mam pytanie co można jeszcze robić na Picasa,chodzi mi o pokazy slajdów i podobne rzeczy.i pytanie podstawowe czy można znaleźć całkoeitą instrukcję obsługi PICASA ?

 • pecia pisze:

  czy da sie dostosowac dlugosc slajdu np 1 slajd trwa 10 sek. a 2 15 sek.
  da sie tak zrobic??

 • Marcin pisze:

  Witam, mam pytanie, jak można gotową prezentację zapisać i umieścić na portalu facebook?
  Pozdrawiam

 • Jola pisze:

  Dziękuję za szkolenie! Bardzo mi się przydało. Dobra robota!