Video CV – jak uniknąć powszechnych błędów

Video CV staję się coraz częstszym sposobem dotarcia do potencjalnego pracodawcy. W obecnych czasach, gdy coraz więcej osób tytułuje się wyższym wykształceniem, dobrze jest wyróżnić swoją osobę w sposób, jaki jest niemożliwy za pomocą standardowego, papierowego medium. Szczególnie, że nagranie dobrze wyglądającego wystąpienia nie jest wcale trudne – zasoby Internetu oferują mnóstwo darmowych programów do nagrywania i obróbki video, zaś ceny niezbędnego sprzętu stają się coraz niższe.

Nie oznacza to jednak, że jest to banalnie proste i nie należy trzymać się pewnych zasad. Tak jak na papierowym CV, tak i w jej filmowej formie należy się wystrzegać pewnych określonych błędów, które mogłyby zniechęcić do nas pracodawcę.

Przede wszystkim video CV nie może być zbyt długie – wątpliwe jest, by kadrowiec miał czas na obejrzenie twojego video CV, jeśli trwa ona kilka, kilkanaście minut (to nie aplikacja do szkoły filmowej). Zamiast ogólników podaj konkrety, mówiące kim jesteś i jaki jest cel twojego video CV. Zakończenie i początek muszą być wyraziste, bez zbędnych ozdobników.

Pamiętać należy o odpowiedniej atmosferze takiego wystąpienia. Bardzo częstym błędem jest zbyt humorystyczna, nieformalna forma. Zwykle ukazujemy wtedy cechy, które niekoniecznie interesują pracodawcę. Oczywiście są ”zawody”, w których nie zaszkodzi takie podejście, a nawet może nam pomóc – są one jednak wyjątkami a nie regułą.

Oczywiście nie popadajmy w skrajności – video cv, gdzie tylko stoimy i prowadzimy nudny monolog, prawdopodobnie zanudzi odbiorcę i pozostawi niesmak, w najlepszym przypadku obojętność. Należy to robić jednak z umiarem, bacząc na to, że np. nie każdemu udziela się nasze poczucie humoru.

Nie czytaj z kartki i nie ucz się na pamięć swojego przemówienia. Mówienie jak maszyna, niczym generator mowy, nie wygląda dobrze. Poćwicz swoją mowę np. przed lustrem, pobaw, wyluzuj się przed kamerą. Nagraj i posłuchaj paru swoich przemówień. Musisz brzmieć profesjonalnie, a profesjonalnie znaczy również naturalnie. Niejednokrotnie podczas takich ćwiczeń, może wpaść Ci do głowy pomysł, który by umknął przy czytaniu z kartki. Postaraj się oddać wrażenie tego, że jesteś na prawdziwej rozmowie kwalifikacyjnej i nie mówisz do kamery, ale do prawdziwego, żywego człowieka. To on będzie Cię oceniał.

Zwróć uwagę na swój ubiór. W naszej kulturze (szczególnie biznesowej) ubiór jest częścią szacunku wobec innych osób. Jeśli nie przyszedłbyś na rozmowę kwalifikacyjną w koszuli w kratę i jeansach, to nie występuj w takim stroju w swojej prezentacji. Pracodawca nie weźmie Cię poważnie – ponieważ Ty poważnie nie traktujesz jego.

Dodatkowo, nie jest mile widziane umieszczanie zbyt dużej ilości osobistych informacji, szczególnie na temat poglądów i przekonań. Szczególnie powinno się unikać monologów dotyczących tego, jak długo się szuka pracy oraz informacji o oczekiwanych zarobkach (czy w normalnym, papierowym CV umieszczamy taką informacje?). Pracodawca może odnieść wrażenie, że chodzi nam głównie o pieniądze i skupi swoją uwagę na osobach „bardziej ambitnych”, podejrzewając, że nie będziemy w pracę wkładać całego serca.

Dajmy się ocenić innym ludziom, niekoniecznie kręgowi bliskich znajomych. Osoba postronna o wiele obiektywniej nas oceni. Dobrze jest również, odczekać jakiś czas i obejrzeć swoje CV na spokojnie, gdy trochę o nim zapomnimy. Bezpośrednio po nagrywaniu i zmontowaniu możemy być zbyt rozemocjonowani, aby się odpowiednio ocenić. Drugiej szansy, na zrobienie pozytywnego wrażenia możemy nie mieć. Pamiętaj, że Video CV jest o wiele bardziej charakterystyczne, niż papierowy formularz z datą urodzenia.

Źródło:
www.Wonderhowto.com
www.mycarreri.com

Nie ma tutaj jeszcze żadnych komentarzy. Możesz być pierwszy :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *