11/02/2016Kariera, praca, rozwój Absolwenci na walizkach Komentarze (0) Wrzuć na FB
Aby dobrze wypaść na rozmowie rekrutacyjnej powinniśmy znać jej przebieg i w miarę możliwości ją kontrolować. Większość z nas nawet nie zdaje sobie sprawy, że rozmowa dzieli się na odpowiednie etapy. Taka wiedza da nam poczucie bezpieczeństwa, a co za tym idzie prawdopodobnie jesteśmy w stanie przewidzieć jej przebieg.
Wprowadzenie
Dzieli się na takie elementy, jak powitanie kandydata, przedstawienie się. Dobry rekruter powinien także na początku rozmowy rozładować atmosferę, przedstawić formę rozmowy i dalsze jej etapy.
Przedstawienie oferty
W tej części osoba rekrutująca przedstawia firmę, informacje o stanowisku oraz warunkach zatrudnienia.
Weryfikacja informacji zawartych w CV i liście motywacyjnym
Jak sama nazwa wskazuje będziemy sprawdzani, czy informacje zawarte w CV są spójne oraz czy nie dopuściliśmy się oszustwa. Rekruter w tej części dopytuje o szczegóły naszego doświadczenia zawodowego oraz oczekuje wyjaśnienia niejasności oraz uzupełnienia informacji, których zabrakło w CV i LM.
Zbieranie nowych informacji o kandydacie
Najważniejsza część i główny powód rozmowy. To tu rekruter będzie chciał uzyskać informacje tj.: motywy ubiegania się o stanowisko, doświadczenie zawodowe, informacje dodatkowe, ważne ze względu na wymogi danego stanowiska czy preferencje, motywy działania, wartości ważne dla kandydata.
Zamknięcie rozmowy
Podziękowanie za rozmowę, pytania kandydata oraz dodatkowe informacje o ewentualnym kontakcie i terminach następnych spotkań.
Należy przedstawić w skrócie informacje zawarte w CV tj.:
Tu należy połączyć nasze zalety ze stanowiskiem, na które aplikujemy. Dodatkowo można wymienić cechy, które szanujemy u innych i też powiązać je ze sobą.
Najlepszym wyjściem będzie wymienić cechy, które są dwuznaczne np.: przesadny perfekcjonizm oraz zaznaczyć, jak ważna jest świadomość posiadania słabych cech. Istotne, aby zwrócić uwagę na pracę jaką się wykonuje w pozbyciu wad i wymienić wadę, która obróciła się w zaletę dzięki pracy nad nią.
Żeby odpowiedzieć na to pytanie należy wcześniej wykonać rozeznanie rynku i dowiedzieć się, jakie są aktualne zarobki na podobnym stanowisku. Można stwierdzić, że na początku nowy pracownik może dostawać niższą stawkę. W takim wypadku powinniśmy przedstawić siebie jako wartościowego pracownika oraz dać do zrozumienia rekruterowi, że jesteśmy gotowi na negocjacje.
Jest to pytanie podchwytliwe. Nie należy odpowiadać bezpośrednio rekruterowi, może być to odebrane jako cwaniactwo. Najlepszym wyjściem będzie stwierdzić, że jako przyszły pracownik nie posiadamy wiedzy o mechanizmach wewnętrznych firmy, lecz zasugerujemy zmiany jak poznamy firmę jako pracownicy.
Należy zasugerować, że pewna doza stresu jest mobilizująca oraz połączyć stres z brakiem przygotowania. Dobrze wypadniemy, jeśli przedstawimy sposób na radzenie sobie ze stresem.
Intencją pytającego jest odkryć, na ile kandydat jest lojalny wobec poprzedniej firmy. Nie należy oczerniać pracodawcy oraz pominąć osobiste powody. Nie powinno się stosować ogólników tj.: zła atmosfera czy chęć zmiany. Wymień powód, tj: brak rozwoju, który cię demotywuje.
To pytanie nie powinno zostać zadane. Przy odpowiedzi należy zachować zdrowy rozsądek i starać się nie ponieść emocjom. Jeśli zdecydujemy się odpowiedzieć należy robić to stonowanie, spokojnie i dyplomatycznie. Zastanów się, czy chcesz pracować w firmie, która zadaje takie pytania.
Ta część zwykle zaczyna się od pytania prowadzącego do kandydata: „Czy ma pan/pani jakieś pytania?”. Wskazane jest, by kandydat do pracy takie pytania zadał. Świadczy to bowiem o faktycznym zainteresowaniu ofertą. Na zakończenie rozmowy można spytać o:
Zanim jednak zdecydujemy się zadać pytanie powinniśmy pomyśleć, co ono powie rekruterowi o nas samych. W razie wątpliwości zastanówmy się sami nad naszą reakcją na zadanie takiego pytania. Na zakończenie osoba prowadząca rekrutację powinna podsumować przebieg rozmowy, aby potwierdzić uzyskane wcześniej informacje. Rekruter może nas również spytać o dojazd do miejsca pracy (szczególnie jeżeli firma znajduje się gdzieś na obrzeżach miasta) oraz czy jesteśmy zainteresowani kolejnym etapem rekrutacji.
Koniec rozmowy nie jest jednoznaczny z zakończeniem naszej aktywności w związku z daną ofertą pracy. Jest jeszcze wiele rzeczy, które powinniśmy zrobić po zakończeniu rozmowy kwalifikacyjnej.
Pamiętaj o naładowanym telefonie i sprawdzaniu regularnie poczty elektronicznej. Dodatkowo powinniśmy wysłać wiadomość z podziękowaniem za rozmowę. Adresujemy ją do osoby przeprowadzającej z nami rozmowę. Pisząc takie podziękowanie warto kierować się kilkoma zasadami:
Kolejną ważną rzeczą, którą powinniśmy zrobić po zakończeniu rozmowy jest śledzenie strony internetowej firmy, dzięki temu będziemy wiedzieć na bieżąco o działaniach podejmowanych przez potencjalnego pracodawcę.
Nie zaprzestajemy również przeglądać ofert pracy, wysyłać CV i uczęszczać na kolejne rozmowy rekrutacyjne (nawet wtedy, gdy wydaje nam się, że mamy duże szanse dostać pracę).
Każda przebyta rozmowa jest doskonałym materiałem do nauki. Dlatego warto po jej zakończeniu zadać sobie kilka pytań typu:
Odpowiedzi między innymi na te pytania pomogą nam się przygotować do kolejnych rozmów kwalifikacyjnych.
Z reguły po rozmowie rekrutacyjnej kandydat słyszy znamienne słowa „odezwiemy się do pana/pani” jednakże z różnych powodów nie zawsze tak się dzieje. Co wtedy robić? Powinniśmy zadzwonić do danej firmy i zapytać czy są już wyniki rekrutacji na dane stanowisko. Oczywiście dzwonimy, jak już minie ustalony termin, w którym ta informacja miała zostać przekazana. Z reguły wówczas uzyskamy odpowiedź. Jeżeli będzie ona negatywna warto wykazać inicjatywę i zapytać co było przyczyną odmowy. Niektóre firmy na pewno nie udzielą nam takiej informacji. Warto jednak zadać takie pytanie, ponieważ dzięki uzyskanej odpowiedzi będziemy wiedzieli, nad czym jeszcze trzeba popracować.
Dopasuj szkolenie do siebie!
Możesz zakupić dowolną liczbę godzin szkolenia on-line z Excela i e-marketingu i wskazać, których punktów programu szkolenia chcesz się uczyć.
Najnowsze wpisy
Excel Tutoriale
Wyszukiwarka
Nie ma tutaj jeszcze żadnych komentarzy. Możesz być pierwszy :)