Życie zawodowe w sieci coraz popularniejsze

10/08/2011Różne Komentarze (1) Wrzuć na FB

Dzisiejsze relacje w coraz większym stopniu zostają przenoszone w realia internetowe. To w sieci szukamy znajomych, na portalach randkowych odnajdujemy swoich partnerów, tylko tam czujemy się bezpieczni opowiadając obcym ludziom o swoim życiu i problemach. Sieć zapewnia nam możliwość kontaktu z ludźmi z najodleglejszych zakątków świata, dlaczego by tego nie wykorzystać?

Prowadząc podwójne życie, jedne w rzeczywistości, a drugie na stronach i portalach internetowych dochodzi powoli do przeniesienia w sieć także naszego życia zawodowego. Coraz więcej stron charakteryzuje się tematyką stricte z zakresu poszukiwania pracy (pracuj.pl, praca.pl, jobpilot.pl) . Z łatwością możemy odnaleźć wzory z idealnymi CV (procv.eu, cvtop.pl), dzięki czemu nie mamy problemu z określeniem swoich kompetencji oraz umiejętności. Na pewno bez problemów wpiszemy się w którąś z dostępnych form autoprezentacji.

Na stronach odnajdziemy także wszelkie potrzebne informacje oraz rady jak dobrze przygotować się i wypaść w pełni profesjonalnie na rozmowie kwalifikacyjnej, co mówić, jak wyglądać i o co zapytać. Z takim zapleczem nie musimy już poszukiwać pracy tradycyjnymi metodami, wysyłać lub zanosić CV do pracodawcy, dzisiaj wystarczy, że wkleimy odpowiedni formularz ze zdjęciem i wystarczy czekać, aż pracodawcy sami się do nas zgłoszą.

Świetną okazją do takiej formy autoprezentacji są wszelkie portale społecznościowe takie jak Facebook, ale także GoldenLine, Profeo czy Biznes.net, które to tworzą polską scenę networkingową. Strony te nastawione są na rozwój kariery, samorealizację, a przede wszystkim w doskonały sposób umożliwiają obu stronom, pracodawcom i pracownikom odnalezienie ofert idealnych dla siebie. Udostępniając swoje CV na takich portalach możemy być pewni, że ktoś – prędzej czy później zainteresuje się nami. GoldenLine to najpopularniejszy serwis społecznościowy skupiający ludzi zainteresowanych rozwojem swojej kariery. Co miesiąc jest tam zamieszczanych ponad 200 tys. ogłoszeń o pracę. Jest to świetny sposób na dotarcie ze swoją ofertą do jak najszerszej rzeszy pracodawców, dzięki czemu zwiększamy szanse na dostanie pracy. Co prawda nie jest to także sposób idealny i bez skazy. W pierwszej kolejności moglibyśmy dostrzec minus w łatwości zamieszczania ogłoszeń na swój temat. Przecież w sieci możemy wpisać o sobie wszystko na co tylko mamy ochotę. Nie jest to do końca prawdą, w dzisiejszych czasach to żaden problem dla pracodawcy, aby wykonać parę telefonów i sprawdzić prawdziwość podanych przez nas danych. Uważajmy, więc i nie wpisujmy informacji o sobie nieprawdziwych, gdyż nasze kłamstwo w CV może dotrzeć również do innych pracodawców i będzie nam dużo trudniej poszukiwać pracy w danym środowisku.

Aplikując na różne stanowiska poprzez portale internetowe możemy także poznać wielu ludzi o podobnych zainteresowaniach oraz kwalifikacjach i podzielić się z nimi doświadczeniami i opiniami na temat danej firmy czy przedsiębiorstwa. Możemy zaobserwować coraz bardziej rozpowszechniającą się ideę networkingu, szczególnie w zakresie biznesu. Dzięki wymianie wzajemnych kontaktów i nawiązywaniu nowych zawiązujemy znajomości z przedstawicielami także innych branż co niewątpliwie sprzyja wzrostowi efektywności wymiany informacji oraz szybszemu poszukiwaniu nowych, bardziej interesujących propozycji pracy lub bardziej odpowiednich stanowisk. Myślę, że coraz więcej ludzi decyduje się na tworzenie swoich profili na portalach społecznościowych w celach zawodowych, ponieważ jest to naprawdę efektywne źródło, dzięki któremu możemy dowolnie wybierać najbardziej odpowiednie oferty. Z drugiej strony my także stajemy się „widoczni” na rynku pracy dla wielu pracodawców z różnych branż.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz politykę prywatności (przeczytaj). Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze

  • marta pisze:

    i like it! Zgadzam sie w 100% 🙂